Efendim atalarımız ‘’büyük lokma ye ama büyük söz söyleme’’ diye boşuna dememişler. Bu söz 05 Ocak 2024 tarihli YUNAN ADALARI başlıklı yazımda uzun uzun yazdığım Yunan adalarını gezmeye ve tatil yapmaya gitmeyin sözümden caydığımın belgesidir.

Hayvan Katliamları Makale: Hayvan Katliamları

Efendim açıklayayım; Hökümet adamları kasanın boşaldığını ve kur korumalı mevduatların 2023 yılında toplanan gelir vergisinden daha fazla parayı yuttuğunu görünce ne yapacaklarını şaşırdılar. Her biri bir yana seğirtip para babalarına ‘’aman efendim, sepet efendim dolarlarınızı getirin bize, faize yatırın sizlere vallahi de, billahi de, tallahi de garanti ediyoruz dövizi gram gıpırtadmıycaz yerinden, bir süre sonra bozdurduğunuz dolarları aynı kurdan geri alırsınız aldığınız faiz yanınıza kar kalır’’ deyince aç gözlü para babaları dolarları getirdi, ellerindeki medya gücünü de kullanarak doları merkez bankası olarak biz alıyoruz almasak dolar daha da düşecek diye milleti korkuttular vatandaş da elindeki doları sattı ve hökümet adamları şimdilik biraz nefes aldılar. Aldılar da memleketin hali ne olacak onu bilmiyon? Zaten kimse de bilmiyor ya! Doları Sabit tutunca haliyle Türk parası değerli duruma geldi zaten enflasyon dolayısı ile memleketin hali malum, alım gücü ise yerlerde sürünmekte. Antalya da yaşayan Ruslar bile Türkiye çok pahalı oldu geçinemiyoruz diye feryat edip başka ülkelere kaçıyor. Alamanya dan tatile gelen gurbetçilerimiz bile şaşırmış durumdalar, sıfatına miklrofon tutulan gurbetçi vatandaşımız ‘’ Çok şaşırdık ne olmuş böyle Türkiye sabah 200 avro bozdurdum şimdi cebimde para kalmadı, seneye gelmeyeceğim’’ diye beyanat veriyor. Avrupalı vatandaşlarımız bile isyan ederken bizler ne yapalım bilemiyorum! Neyse onu da hökümet adamları düşünsün gari, bizim konumuz Yunan adaları.

Biraz parası olanlar nereye tatile gideceklerini şaşırdılar. Antalya mı? Bodrum mu? Fethiye mi? Marmaris mi? Çeşme mi? neresi? Memleketin sahillerinde en kötü pansiyonda bile iki kişi 1 gece konaklamanın 5.000.- lira olduğu, iki kişilik bir öğün yemeğin alkolsüz 2.000.- lirayı geçtiğini öğrenen vatandaş Yunan adalarına gitmesin de ne yapsın? Buralara gidip hava atanlara kızdığımı ve benim asla Yunan adalarına gitmeyeceğimi Yunan Adaları yazımda belirtmiştim fakat durum değişti.

Midilli’de kahvaltı dahil bir otelde 1 gece için iki kişilik konaklama bedeli 60 euro  60 x 35.000 =  2.100,- lira mükellef bir yemek iki kişi balığı, kalamarı, mezeleri ve içkisi dahil 15 ile 30 euro arası 30 x 35.000 = 1.050,00,-lira bir hafta kaldığını düşünsen memlekette 63.000 lira Yunan adasında ise 29.400 lira hadi bakalım çık işin içinden çıkabilirsen. Bayram tatilinde aradaki fark daha da açılacaktır benim tespit ettiğim fiyatlar normal zamanlar için. Hem değişik bir yer göreceksin hem kazıklanma korkun olmadan stressiz bir tatil yapacaksın hem de 33.600.- liran cebinde kalacak ayrıca hanımının toplandığın altın günlerinde arkadaşlarına ‘’ şekerim biz bu bayram tatilinde yunan adalarını gezdik vallahi harikaydı’’ diye hava atmasının keyfini çıkaracaksın.

Memleketimiz bu kadar pahalı, ekonomi de bu yaz gelecek turiste ve onun getireceği dövize bel bağlamışken dışarıdan gelen turist sayısı azalır ise yandı gülüm keten helva.

Hanım yurt dışından gelince ağustos sonu veya eylül ortaları gibi bu Yunan adalarını gezip görmek ve vatandaşlarımıza nasıl davranıyorlar, otellerinin kalitesi nasıl? Temiz mi? Yemekleri iyi mi? sahilleri ve denizleri temiz mi? Diye demetlemek benim için şart oldu gari! Yapcak bişey yok, inanın kendim için istemiyom tamamen iş gezisi diyelim, yediğim içtiğim benim gördüklerimi de sizlerle de paylaşırım elbet.