Hurşit Türkay'ın her bir şarkısının özel bir hikayesi vardır. Hayranları, şarkılarında sanatçısının haleti ruhiyesini anlatan söz ve ezgilerini birlikte adeta meşk ettiği haliyle, resmi geçit yaptığı bir duygular dünyası olarak  hisseder . 
İşte, Hurşit Türkay'ın yeni çıkacak olan klibi Gecelerin Ayazında (Bilmelisin) şarkısında, o halet-i ruhiyesini bir çırpıda anlatıveren "Şu yüreğin alevinde bir sana yandım bir de  dermansız sevdana yarim ; gecelerin ayazında bir seni üşüdüm bir de hasretini, yar..." derken siz de Hurşit Türkay'ın haleti ruhiyesinden bir kaç noktayı anlamış veya yakın zamanda klip çıkınca daha iyi  anlayacak olmalısınız. 

Çünkü Hurşit Türkay, şimdiye kadar gerek basın  medya ve  gerekse özel  yakın cevresinden gelen '' bu Salgın sürecinde Mart ayından, sevgili müteveffa annesi Meryem Sultan 'İn 30 temmuzda ki vefatına kadar olan o , zaman zaman  dalgalı  çoğu zaman  dingin iç dünyasında ki yüreğinde yaşamış olduğu duygularını bire bir ifade eden yepyeni şarkıları' 'Gecelerin Ayazında (Bilmelisin), Yediklim ile Nisan ayında cıkacak Karlıdağlar' ' şarkılarının birden bire ortaya çıkışı, bestelenme ilhamını ve nedenlerini  doğal olarak merak eden haklı sorulara hep aynı cevabı  vermiştir.' ''Ruh ikizim  olduğuna inancım ve paydaş duygularımızın gerekliliği adına ''..
Bu muhteşem yanıtta her şeyin cevabı var aslında. Yaşamda  doğal olarak olması gerekenler ile, sosyal hayatın çeşitli yasalarla sınırladığı o, şarkılarda belirtilen  tertemiz pürü pak duygular sevgiler dünyası çelişkisi o kadar net ki. 

Düşünün, İliklerinize kadar seviyorsunuz, o'nu yüreğinizde hissediyorsunuz ama, evli evine köylü köyüne dönmek zorunda olunca o acı gerçekler suratınıza çarpıyor. .. İşte, Gönlünüzdeki kral veya KRALİÇENİN naçar (çaresiz)  halidir bu  şarkılar. 
Sanatçı ve Sanatçının da  ruhudur bu Hurşit Türkay'da olduğu gibi. .. 

Ünlü Rus yazar Tolstoy'"un dediği gibi : “İnsanın bir zamanlar yaşamış olduğu duyguyu, kendinde canlandırdıktan sonra, aynı duyguyu başkalarının da hissedebilmesi için hareket, ses, çizgi, renk veya kelimelerle belirlenen biçimlerle ifade etme ihtiyacından sanat ortaya çıkmıştır” diyerek sanata ve sanatçıya yönelik bize fikir vermiştir ki Hurşit Türkay'ın da her bir şarkısının özel bir hikayesi vardır. Tolstoy'un dediği gibi, bir zaman yaşanmışlıkları notalara dökerek yeniden hayat vermiştir. '' 
İşte Hurşit Türkay.... Budur..
Hurşit TÜRKAY
Anadolu Rock Sanatçısı