Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu’nun ikinci gününde, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ile Semerkand Tıp Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kubaev Aziz Saidolimovich tarafından Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Semerkand Tıp Üniversitesi arasındaki iş birliğini arttırmaya yönelik bir iyi niyet protokolü imzalandı.

Rektör Kutluhan: “Amaçlarımız aynı, iş birliğimizi artırabilmek, birbirimize bilgi, beceri, yetenek ve kabiliyetleri aktarabilmek”

Yapılan iyi niyet protokolü ile ilgili demeç veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan şunları kaydetti: “Semerkand Tıp Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kubaev Aziz Saidolimovich ile birlikte olmaktan mutluyuz. Kendileri sağ olsunlar bugün Ulusal Termal Sağlık Forumumuza katıldılar. Biz daha önce Özbekistan Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği Uluslararası Sağlık Forumu’na katılmıştık. Kendileriyle orada tanışmıştık. Onların da bizim de amacımız aynı. İş birliğimizi artırabilmek, birbirimize bilgi, beceri, yetenek ve kabiliyetleri aktarabilmek. Özbekistan da bizim gerçekten kardeşimiz. Kardeşin kardeşe olan o hukuku biz gerçekleştirmek istiyoruz. Ancak onlardaki sistemle bizdeki sistem biraz farklı. Onlarda Tıp Fakültesi başlı başına bir üniversite olarak gözüküyor. Bizde ise Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi Türkiye’de üniversite adı altında birçok fakülte var. Mühendislik var, eğitim fakültesi var ama biz bu anlaşmayı tabi bizim Tıp Fakültemiz ve Diş Hekimliği Fakültemiz adına yapmış bulunuyoruz. Bizim şu an amacımız iyi niyet anlaşmasını bir üst seviyeye çıkarmak. Eğer karşılıklı niyetlerimizi korursak çok güzel işler çıkacağına, ortak sempozyumlar düzenleneceğine inanıyoruz. Biz bunlardan bir tanesini yaptık. Özbekistan Tarih Enstitüsüyle burada şimdi, yazın da Özbekistan’da yapacağız. Ortak tarih metodolojisi çalıştayını yaptık. Bir hafta süren bir çalıştaydı. Buradan Azamad Bey’e selamlarımıiletiyorum. Onlar da aynı şekilde çalıştayın Özbekistan’da devam etmesi için bizi davet ettiler. Orada olduğu gibi burada da Pamukkale Üniversitesi ile Semarkand Tıp Üniversitesi arasındaki ilişkilerimizi daha sıklaştırabiliriz. Yine Semarkant Devlet Üniversitesine de selamlarımızı iletiyoruz.”

Aile danışmanı modern çağın rahatsızlığı olan anksiyeteyi anlattı Aile danışmanı modern çağın rahatsızlığı olan anksiyeteyi anlattı

Rektör Yardımcısı Saidolimovich: “Biz bundan sonrası için Pamukkale Üniversitesi ile çalışmaya hazırız”

Semerkand Tıp Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kubaev Aziz Saidolimovich ise iki üniversite arasında imzalanan iyi niyet protokolü ile ilgili şunları dile getirdi: “Sayın Rektör hocamın da az önce ifade ettiği gibi maksatlarımız aynı. Semerkand Devleti Tıp Üniversitesi Özbekistan’daki en büyük üniversitelerden biridir. Semerkand Tıp Üniversitesi’nin 9 fakültesi var; Sematoloji, Pediyatri, Farmakoloji. On dört bin öğrencimiz var. Biz bundan sonrası için Pamukkale Üniversitesi ile çalışmaya hazırız. Herhangi bir yöntemde çalışmaya hazırız. Mesela doktorlar konusunda, öğrenciler konusunda ya da akademik konularda çalışmak istiyoruz. Çok teşekkür ederiz bizi davet ettiğiniz için. Kıymetli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu forumu organizasyon eden herkese çok teşekkür ederim. Semerkand’ın 2000 yıllık tarihi var. Denizli’nin de 2000 yıllık tarihi var. Bundan sonrası için bizler sizlerle uluslararası iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyacağız.”

Editör: Denizli Güncel Sağlık