Günümüzde spor dünyasında...


Günümüzde spor dünyasında iki kelimelik bir kavram ön plana çıkmaktadır. İngilizce adı fair play yada Türkçe karşılığı dürüst oyun olan bu sportif terim, sporda kurallara uymaktan da öte belli bir davranış tarzını sergileme anlamını taşır. Rakibe fizyolojik ve psikolojik açıdan zarar vermemeyi, müsabakayı yönetenlere ve izleyenlere saygılı hareket etmeyi ifade eder.

Fair play iyi bir oyun ortaya çıkarmak için tüm takımın yerine getirmesi gereken davranış biçimlerinin tümü olarak adlandırılır ve birkaç tanede ilkeleri vardır ; oyun kurallarına uymak ve hileye başvurmamak, oyun koşullarında şans eşitliğinin kollamak, yenilince sonuca ve kazanana saygı göstermek, kazananı centilmence tebrik etmek, mağlup olanı teselli etmek.

Fair play’de etik davranmak bireysel  hırsları bir kenara bırakarak takım ruhunu ön plana çıkarmak anlamına gelir. Spor ahlakı olarak rakibini ezmek, onu küçük düşürmek, hileye başvurmak, kaçak sporcularla mücadele etmek yerine dürüstçe ve hakkıyla mücadele edip mağlup olanında onurunu korumaya yönelik davranışlar sergilemektir.

Günümüz dünyasında giderek endüstrileşen ve  her geçen gün ticari bir oyun haline gelen spor branşları centilmen, saygılı, hileden uzak ahlaklı sporcular yetişmesini istiyorsak ilgili kuruluşlara, yöneticilere, antrenörlere, anne babalara önemli sorumluluklar düşmektedir. Sadece başarı odaklı sporcular üretmek yerine öncelikle fair play ruhunu gerçek anlamda benimsemiş ve bunu sürekli uygular hale gelmiş erdemli sporcular yetiştirirsek o zaman doğru yolda olduğumuzu görüp arkasından da başarıların zamanla geleceğini bilerek hareket etmek en büyük kazancımız olacaktır.

Sporcularımız fair play davranışlarını sporun her dalında sergilerse güçlü ve sağlıklı bir gelişimleri olacaktır, kendini kontrol etme disiplinini kazanır, kendine ve rakibine saygıyı öğrenir, empati kurmayı öğrenirler, performanslarını artırırlar, ölçülü davranma alışkanlığı kazanırlar, sosyal sorumluluğu artar.

Antrenör – Aydın DİZMAN’