ABD'de yapılan bir araştırmada annesi Alzheimer olan bireyler incelendi. Çalışma neticesinde bu kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma oranının bir hayli yüksek olduğu kaydedildi. 

Parkinson Hastalığı / Yararlı Bilgiler Parkinson Hastalığı / Yararlı Bilgiler

Daha fazla amiloid olan bireylerin anneleri incelendi

Alzheimer toplumumuzda her geçen gün sayısı artan yaygın bir demans türü olarak karşımıza çıkıyor. Bilim insanları da bu hastalığı inceliyor ve tahliller koyuyor. Edinilen bilgiye göre ABD'de yapılan bir incelemede ilginç sonuçlara ulaşıldı. Araştırmada bu hastalığın öncüsü olarak bilinen amiloid isimli toksik protein birikimi incelendi. Uzmanlar, beyinde daha fazla miktarda amiloid olan bireylerin annelerinin Alzheimer olduğu tespit edildi.

Alzheimer hastalığı konusunda bilinmesi gerekenleri anlattı Alzheimer hastalığı konusunda bilinmesi gerekenleri anlattı

Babalarda da tespit edildi

Bilim insanlarının yorumu ise şu şekilde: "Amiloid plakları, beyin hücrelerinin iletişimini bozarak Aizheimer'ı tetiklemekte. Anne tarafından Alzheimer olanlarda ise hicrelerdeki spesifik mitokondri sebebiyle risk daha fazla. Bunun yanında 65 yaşına gelmeden Alzheimer'a yakalanan babaların çocuklarında amiloid düzeyleri fazla çıktı."

BM Raporunu Sundu, Dünyaya Sivrisinekler Virüs Yayacak BM Raporunu Sundu, Dünyaya Sivrisinekler Virüs Yayacak

Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar

Nörolojik bir hastalık olarak ifade edilen Aizheimer, yaygın olarak görülen bir demans türüdür. Aynı zamanda beyin hücrelerinin yok olmasına sebep olur. Zamanla hafıza ve davranış eylemlerinde azalma ve farklılaşma gözlenen bireylerde  bu hastalıkla birlikte belirtiler yavaş yavaş gün yüzüne çıkar, hatta süreç yıllar sürebilir.

Kaynak: milliyet.com.tr

Editör: Denizli Güncel Sağlık