Hafızamızı daha zinde hale getirmek için birbir türlü yol deneriz. Beslenme şekli de bunlar arasında. Hafızayı diri tutmak için çoğumuzun gitmediği doktor, diyetisyen veyahut psikolog kalmamıştır. Peki hafızanı ilacı nedir? Biz de bu sorunun yanıtını İbn-i Sina ve Canan Karatay'da aradık.

Diyabet olmamanın çaresine bakın Diyabet olmamanın çaresine bakın

Karataya göre iyi bir hafızanın formülü

Sağlıklı şekilde oruç tutmak için yapılması gerekenleri anlattı Sağlıklı şekilde oruç tutmak için yapılması gerekenleri anlattı

Canan Karatay'ın beslenme önerilerini TV ekranlarında ya da sosyal medyada sık sık görüyoruz. İyi bir hafızanın formülünün doğru beslenme olduğunun altını çizen Karatay, balık yağının, yumurtanın, D vitaminin hafıza için faydalı olduğunu kaydetti. Bunun yanında beyin ve kemik gelişimi için de önemli olan iyotu tavsiye etti. Deterjan, çamaşır suyu ve dezenfektan gibi maddelerden de uzak durulması konusunda uyaran Karatay, bunun için de harekete geçmenin mühim olduğunu belirtti.

İbn-i Sina'ya göre hafızanın ilacı

Modern tıbbın temel taşlarını atan İbn-i Sina ise yüzyıllar geçse de hala güncelliğini koruyor. Zencefil konusunda açıklaması bulunan İbn-i Sina, zencefilin hafıza için son derece faydalı olduğunu belirtti. Bunun yanında sindirimi kolaylaştırdığını vurgulayan İbn-i Sina, bu besini adeta hafızanın ilacı gibi görülebileceğini söyledi.

Kurban bayramında kalp tansiyon ve şeker hastaları aman dikkat Kurban bayramında kalp tansiyon ve şeker hastaları aman dikkat

Hafızaya faydalı başka besinler var mı

Ülkemizde birçok insanın beslenme konusunda referans olarak gördüğü isimlerden biri İbn-i Sina ve Canan Karatay. Üstelik bu besinleri birçok insanın tüketmesinde sakınca yoktur. Bunun yanında hafızayı güçlendiren başka besinler de var. Bunların başlıcaları arasında, "zerdeçal, yaban mersini, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, kemik suyu" düşünülebilir.

Unutmayın! Alerjik rahatsızlığı olanlar veyahut sağlık yönünden risk oluşturabilecek bireyler uzman doktora danıştıktan sonra tavsiyeleri dikkate almalıdır. Önce Sağlık!

Kaynak: aksam.com

Editör: Denizli Güncel Sağlık