Herkesin gözdesi buğday çimi Triticum aestivum bitkisinin taze filizlerinden yapılan ve son günlerde yoğun ilgi gören süper gıdanın adıdır. Besin değerleri çok yüksek olan sağlığımız için mühim olan buğday çiminin yararlarını merak ediyor musunuz? O halde başlıyoruz.

Besin değeri yönünden çok iyi

İçinde bulunan vitamin, mineral, amino asit ve enzimler yönünden iyi bir besin değeri içeren buğday çimi A, C ve E vitaminlerinin yanısıra magnezyum, kalsiyum, demir ve klrofil yönünden de son derece faydalıdır. İnsan vücuduna yararlı olan bu besin genel sağlık yönünden de idealdir.

Yaşlanmayı geciktiren antioksidanlar içerir

Vücudu koruyan ve hücreleri yenileyen antioksidanlar içeren buğday çimi, vücudu serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruduğu gibi hücre hasarının da önüne geçiyor. Ayrıca yaşlanmayı geciktiren bu mucizevi mesin kronik hastalıklara karşı tabiri caizse neredeyse panzehir etkisi yapar.

Detoks etkisi yapar

Mikroorganizmanın salgıladığı zehirleri içeren toksinlerin vücuttan atılması için mücadele veren buğday çimi karaciğerlerin ve kanımızın temizliği için de yardımcı olur. İçinde bulunan klorofil, ağır metaller başta olmak üzere insan sağlığı için risk oluşturan birçok zararlı maddelerin atılmasını hızlandıran bu besin kaynağı kritik öneme sahiptir.

Güçlü bir bağışıklık için buğday çimi tüketin

Bağışıklık sistemi çökerse vücudumuz savunmasız kalır ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Buğday çimi ile bunun önüne geçebilirsiniz. İçinde barındırdığı antioksidanlar ve vitaminler bağışıklığı güçlendirir, çeşitli enfeksiyonlara karşı de dirençli hale getirir.

Vücuttaki enerjiyi arttırır

Vücudun enerji düzeyini yükselten bu besin, besleyici değerleriyle birlikte detoks yapıcı yönleri, aynı zamanda toksinlerin de atılmasına neden olur. Bunun yanında vücuttaki enerjinin verimli şekilde değerlendirilmesine katkıda bulunur.

Denizlili doktor o hastaları kurban bayramında et tüketimi konusunda uyardı Denizlili doktor o hastaları kurban bayramında et tüketimi konusunda uyardı

Bağırsaklar daha iyi çalışır

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklar sindirim sistemi için çok önemli. Sindirimi kolaylaştıran ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayan buğday çimi, mide asit dengesini sağlar ve hazımsızlık, mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesinde etkilidir.

Kandaki şekeri dengeler

Buğday çimi diyabet hastaları için de bire bir. Kan şekeri düzeyini dengeleyen bu besinin, diyabet hastalarına katkısı tartışılmaz. Dengelenen kan şekeri düzeyi ile birlikte aniden oluşan yükselme ve düşüşlerin de önüne geçer.

Cilt sağlığı için birebir

Antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri sayesinde cildin sağlıklık olmasına katkı sağlar. Ayrıca ciltteki tahrişin inflamasyonun önüne geçmesinde etkili olur. Daha güzel ve sağlıklı bir cilt için idealdir.

Kilo derdine son

Türkiye'de obezite ve buna bağlı hastalıklar yıldan yıla artıyor. Besin değeri fazla ve az kalorili olan bu gıda aynı zamanda tokluk hissi verir ve kilo kontrolü için idealdir. Diyet yapanlar için de buğday çimi önerilir. Bunun yanında metabolizmayı hızlı tutarak yağ yakımını kolaylaştırır.

Editör: Denizli Güncel Sağlık