Dünyanın yeşil güç olarak bildiği o bitki her derde deva Dünyanın yeşil güç olarak bildiği o bitki her derde deva

Dini bayramlarda tatlı tüketimi artır. Özellikle Kurban Bayramı'nda et tüketimi de yoğun artış gösterir. Gelenekleri ve dini değerleri yaşatmak toplumsal açıdan güzel bir şey. Ancak sağlığımızı da düşünmeliyiz. Denizli Özel Cerrahi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Topuz Ülkü tam da bu noktaya değindi. 

Kurban Bayramında Beslenme / Elif Topuz Makale: Kurban Bayramında Beslenme / Elif Topuz

Diyetisyen Elif Topuz Ülkü, kalp damar, tansiyon ve şeker hastalarına uyarılarda bulunarak önerilerde bulundu. Tüketilen et miktarını gün içinde yayarak azaltılması gerektiğini belirten Ülkü, porsiyonların da küçültülerek yenilmesinin iyi olacağını kaydetti.

Kalp damar, şeker ve tansiyon hastaları dikkat!

Yoğun et tüketimi sağlığımız açısından zararlı olabileceği gibi Türk insanının vazgeçilmez besinlerinden biri olan ekmek tüketimi konusunda da uyaran Ülkü özellikle beyaz ekmekten kaçınılması gerektiğini söyledi. Etin en sağlıklı kombininin bol bol yeşillik ve salata olabileceğini ifade eden Ülkü, özel bir diyeti olan şeker, tansiyon ve kalp damar hastalarının diyeti bozmaması gerektiğini belirtti. Etin pişiriliş şeklini de değerlendiren deneyimli diyetisyen kavurma gibi yağ yoğunluklu beslenme tercihi yerine haşlama ya da fırın tarzında beslenmenin daha sağlıklı olabileceğini söyledi.

Tatlıdan vazgeçmek mümkün mü

Etin yanında tatlı toplumumuzun vazgeçilmesi. Türk insanının damak tadına uygun olmasına rağmen özellikle şerbetli tatlılardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Ülkü, bunun yerine meyvenin kendi şekerinin kullanıldığı tatlıların ya da sütlü tatlıların tüketilmesi gerektiğini dile getirdi. Yaz mevsiminin çok sıcak geçtiğini hatırlatan Ülkü, ağır et tüketiminden sonra suyun çok tüketilmesinin önemi olduğunu söyledi. Yüksek şekeri ya da tansiyonu olan bireyleri özellikle uyaran Ülkü, et tüketimi konusunda tekrar tekrar uyararak dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Editör: Denizli Güncel Sağlık