Bilim insanların erkeklerde sertleşme üzerine yaptığı araştırma ilginç sonuçlara neden oldu. Your Sexual Medicine Journal adlı bir dergideki bilimsel araştırmada, sertleşme sonunu olan beş erkeğin dördünde mikroplastikler görüldü. Araştırmayı ilginç kılan ise peniste ilk defa mikroplastikler görülmesi. Tabi bu da bilim insanlarını kuşkulandırdı ve bu maddenin sertleşme bozulmasındaki etkisini düşündürdü.

Genital estetik cinsel yaşantıyı iyileştiriyor Genital estetik cinsel yaşantıyı iyileştiriyor

Erkek doğurganlığı azalıyor

Küresel Isınma Dünyaya Ölüm Saçıyor Küresel Isınma Dünyaya Ölüm Saçıyor

Edinilen bilgiye göre yıllar içinde erkek doğurganlığının azaldığı gözlendi. Bunda neyin etken olduğu araştırılmaya devam ediyor ancak bu azalışta mikropastiklerin etkisinin ne olduğu, üreme üzerinde zararının ne olabileceği konusunda soru işaretlerini beraberinde getirdi. Bir takım araştırmacılar ise ereksiyon sürecinde kan akışının yüksek olması ve penisin de mikroplastiklerin etkisine açık olabileceği düşüncesini ortaya çıkardı.

Daha çok yiyecek ve içecek paketlerinde görülüyor

Mikroplastikler yediğimiz içtiğimiz besinlerle ve solunan hava ile insan vücuduna giriyor. Kana karışan ufak plastik parçaları penise karışıyor. Araştırmada sertleşme bozukluğu hakkında şikayeti olan erkeklerin doku örnekleri test edildi. Her beş erkekten dördünde tespit edilen mikroplastiklerin PET ve polipropilen olduğu görüldü. Bu miktoplastiklere daha çok yiyecek ya da içeceklerin paketlerinde rastlanıyor.

Mikroplastikler penis bölgesinde olmamalı

Bilim insanları, penisin kas dokusunun yumuşak olduğunu hatırlatarak, mikroplastiklerin penis bölgesinde olmaması gerektiğini kaydederek, bu bölgede kalmasının yumuşak kas fonksiyonunun bozulabileceği ve dolayısıyla sertleşme problemi doğurabileceğinin altını çizdi. Her şeye rağman bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizen araştırmacılar bu konuda kesin tespit ve yorumlarda bulunabilmesi için yeni bulgulara ve araştırmalara sahip olmanın mühim olduğunu vurguladı.

Kaynak: gazeteduvar.com

Editör: Denizli Güncel Sağlık