Koronavirüs salgını dünyayı etkisi altına alarak başımızın belası olmaya yetmişti. 2019 yılında başlayan ve aylarca devam eden karantina süreçlerinden sonra milyonlarca insan yaşama veda etmişti.

Bugünlerde ise başımızın yeni belası olmaya aday olan H5N1 kuş gribi çeşidi hakkında uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Tehlike çanlarının çaldığını belirten uzmanlar bu enfeksiyon vakasının inekler ve kedilerden sonra insanlarda da görülmeye başladığını mutasyon geçiren virüsün de bulaşıcılık riskinin arttığını söyledi.

Seçim Bitti Makale: Seçim Bitti

EN BÜYÜK SALGIN OLMAYA ADAY

Denizli Valiliğinden yeni Covid-19 kararı Denizli Valiliğinden yeni Covid-19 kararı

ABD'de sık görülen virüsün risk oluşturduğunu kaydeden ABD merkezli kuş gribi araştırmacısı Dr. Suresh Kuchipudi, "Bu virüs uzun yıllar pandemik listesinin başında yer aldı. Şimdi potansiyel olarak bir salgına neden olan bu virüse tehlikeli bir şekilde yaklaşıyoruz." dedi. H5N1 virüslerinin pandemik olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Kuchipudi, bugüne kadar gelinen süreçte en büyük pandemi tehdidi taşıyan bir virüs olduğunu kaydederek insanlığın çok iyi şekilde hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

Gördüğün İlk Üç Kelime Senin Olsun Makale: Gördüğün İlk Üç Kelime Senin Olsun