Iğdır'da sağlık ekiplerinin kurdukları triaj nitesiyle anlaşılan kızamık hastalığı için tedbirler alınıyor. Şehirde bir doktorun yaptığı test sonucu kızamık teşhisi konulması ile birlikte izolasyon başladı.

Bu varyant daha bulaşıcı… DSÖ’den flaş XE açıklaması Bu varyant daha bulaşıcı… DSÖ’den flaş XE açıklaması

İl Sağlık Müdüründen açıklama

Edinilen bilgiye göre konuya açıklık getiren Iğdır Sağlık Müdürü Abaset Bağcı ise ildeki bir hastanenin Acil Servisi'nde çalışmalarını sürdüren doktorun yaptığı testte kızamığın farkedilmesi sonucu kamuoyuna açıklama yaptı. Bağcı açıklamasında, bölgede ortaya çıkan kızamık vakalarının Afgan ya da Suriyeli kişilerden yayıldığını düşündüklerini kaydetti. Bunun üzerine de tedbir maksatlı filyasyon tedbirlerine karar verdiklerini dile getiren Bağcı, şüphelilerin hastane bahçesinde kurdukları çadırlarda aşılandıklarını söyledi.

Sedef Hastalığı bulaşıcı mıdır? Sedef Hastalığı bulaşıcı mıdır?

Kızamık belirtisi olanlar izolasyon odalarına alındı

Doğu Avrupa’da vakalar 2 haftada ikiye katlandı Doğu Avrupa’da vakalar 2 haftada ikiye katlandı

Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi'nde olası salgın durumlarına karşın mücadele eden sağlık ordusu, hastaneye gelen şüphelilerin, önce kurulan triaj ünitelerinde kontrol edildiler. Daha sonra ise kızamık belirtisi olmayanlar kurulan kırmızı, yeşil ve sarı alanlara gönderildi. Kızamık teşhisi konulanlar ise tedbir amaçlı izolasyon odalarına alındı.

Denizliye de sıçrar mı

Oldukça bulaşıcı ve viral bir enfeksiyon olarak göze çarpan kızamık, solunum yolları ile insanlar arasında da bulaşıcılık etkisine sahip ve tehlikelidir. Çeşitli soğuk algınlığı belirtilerine sahip olan bu hastalık bitkinlik ve halsizliğin yayında öksürük de yapar. Gözler Iğdır İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılacak açıklamalarda. Umarız izolasyon uygulamaları ile bulaşıcılığın önüne geçilir de başka illere sıçramaz.