Anne Oteline Tepkiler Olumlu Anne Oteline Tepkiler Olumlu

Denizli'de Serviks Kanseri başta olmak üzere kanserle ilgili bilgilendirme, farkındalık ve eğitim çalışmaları hızla devam ediyor. Bu hafta da yoğun bir programla çalışmaları sürdüren sağlık kuruluşları toplumda bilinç oluşturarak modern çağımızın illeti olan kanserle mücadele etmeyi amaçlıyor.

Merkezefendi İlçesinde Topyekün Tarama

Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından “Serviks kanserinden korunmak için; Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin, Tarama testlerinizi düzenli yaptırın” diyerek eğitimlerine devam ediyor. Bu kapsamda Esentepe, Karahasanlı, Şemikler, Yediler Kuran Kursu katılımcılarına ve Oktay Mersin Özel Eğitim Ana Okulu veli ve öğretmenlerine verilen eğitimde serviks kanseri, risk faktörleri, korunma yöntemleri ve KETEM'lerde ücretsiz yapılan Serviks (Rahim ağzı) kanseri HPV-DNA taramaları hakkında bilgi verildi. Serviks kanserinin dikkat edilmesi gereken belirtilerine değinilmesinin yanı sıra erken tanının serviks kanserinde hayat kurtarıcı olduğu, bu nedenle 30-65 yaş grubundaki kadınların mutlaka önerilen sıklıkta kanser taramalarını yaptırmak için KETEM'lere, Aile Hekimliği Birimlerine ve Sağlıklı Hayat Merkezine başvurmaları gerektiği belirtildi.

Doktorlar Sayesinde Kanseri Yendi Doktorlar Sayesinde Kanseri Yendi

Pamukkale Serviks Kanserine Karşı Daha Bilinçli

Pamukkale İlçe Sağlık Müdürlüğüe bağlı Pamukkale KETEM'e Karşıyaka, Akdere, Gözler, Pelitlibağ mahallelerinden gelen 82 kadının kanser taramaları yapıldı.1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, kadınlara Rahim ağzı (Serviks) kanseri belirtileri, risk faktörleri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca organ bağışı konusunda bilgi verilerek gönüllü olan vatandaşların organ bağışı işlemleri yapıldı.

Kanser Hastalarına Öneriler Kanser Hastalarına Öneriler

Çivril KADES'i Öğrendi

1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Çivril İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Gökgöl, Süngüllü, Reşadiye ve Tokça mahallerindeki vatandaşlarımıza kanser türleri ve erken teşhisin önemi anlatıldı. Kadına yönelik şiddetle mücadele uygulaması KADES hakkında bilgi verildi. Vatandaşlara broşürler dağıtıldı.

Honazda Kuran Kursu Öğrenimi Gören Kadınlara Kanser Eğitimi

1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalı Ayı kapsamında Honaz İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Karateke, Kaklık Kocabaş ve Honaz Merkez Fatih Kur’an Kurslarında kadınlara kanser türleri hakkında eğitim verildi. Kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağı anlatıldı. Ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kullanılan KADES uygulaması ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Acıpayam'da Sokakta Kanser Farkındalığı

Acıpayam İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Pınarbaşı Mahallesinde kadınlara kanser taramalarından bahsedildi. Yine kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamındaki KADES uygulaması hakkında bilgi verildi. Afiş ve broşürler dağıtıldı.

Editör: Denizli Güncel Sağlık