Tarihinde ilk kez 2. Lige düşmüş ve büyük bir sürpriz olmazsa yine ilk kez 3. Lige düşecek olan Denizlispor...

Avrupa'da fırtınalar estiren Horozlar bugün zor durumda. 600 Milyon TL'yi aşan borçlar ve iflasın eşiğindeki Denizlispor'un bugünlere gelmesinde mevcut yönetim ve mülki amirler sorumlu tutuluyor.

Kişiler ve kurumlardan ziyade sistem ve kültür sorunu var. Bilimsellikten uzak, ekonomik ve idari yönden başka kurumlara bağımlı olan spor kulüpleri yok olmaya mahkumdur. Şeffaf, hesap verilebilir, akademik eğitimini almış uzmanların çevresinde şekillenen, çağdaşı yakalamış kulüpler UEFA ve FİFA kriterlerine uygun şekilde sürdürülebilir başarıyı yakalayabilirler.

Dünyanın Sporu Hemsball Makale: Dünyanın Sporu Hemsball

Bu konuda mevcut yönetimleri ve mülki amirleri suçlamanın anlamı yok. Denizlispor Süper Ligde iken de sorunlar aynıydı. UEFA'nın idari, mali, hukuki ve sosyal kriterlerini dayatma olarak görmeyip bir şirket için bu kriterler nasıl bir ihtiyaçsa Denizlispor'u yönetenler ve en başta da taraftarlar böyle görmelidir.

Başarıyı kazanmak ya da kaybetmekle değerlendiren bir taraftar anlayışından sistem çerçevesinde oluşmuş spor kültürü ekosisteminde bilinçli Denizlisporluların sayısının artmasını temenni ediyorum. 600 Milyon TL'lik borç sanayi, turizm, tarım, eğitim ve ticarette marka olmuş Anadolu Kaplanı Denizli için mühim değil. Mühim olan geçmişe perde çekerek yeni bir sayfa açmak.

Burak ÖZTÜRK

Spor Uzmanı