Dünyanın derdi bitmez. Açlık, susuzluk, fakirlik, savaşlar ve birçok dert sarmalı yer küreyi sarmış durumda. Dünden bu güne süreç şeklen değişse de realite hep aynı....

Dünyanın derdi bitmez. Açlık, susuzluk, fakirlik, savaşlar ve birçok dert sarmalı yer küreyi sarmış durumda. Dünden bu güne süreç şeklen değişse de realite hep aynı. Antik olimpiyatlardan bugüne spora da ayrı bir parantez açmak gerek. Antik olimpiyatlarda şehir devletleri arasındaki savaşlar durur, tüm olumsuzluklar bir kenara bırakılır ve herkes spora odaklanırdı.
Günümüzde ise tarihsel süreç güncelliğini yitirmeden devam ederken spor artık bir endüstri haline geldi ve ülkeler açısından kazanılan her spor müsabakası diplomatik bir güç ve kazanılan bir savaş niteliği kazandı.
Sporun ne kadar önemli olduğu tartışmaya açık bir konu bile olamaz. Ülkemiz açısından da üzerinde durulması gereken olgu. En büyük spor organizasyonları arasında ilk aklımıza gelenlerden biri modern olimpiyat oyunlarıdır. Bu organizasyonları düzenleyen ülkeler milyarlarca dolarlık yatırım yaparlar ve dünyanın yarısı yapılan spor müsabakalarını izlerler. Devasa bir ekonomik büyüklüğe gelen spor endüstrisi içinde hala milli bir spor branşımızın olmaması da düşündürücü.

Bu konuda tüm kaygılarımızı giderecek müjdeli bir haber 17 Temmuz 2021 itibarı ile gelmişti. Yerli ve milli spor branşımız Hemsball’un genel kurulu resmen yapılmıştı. Evet, Uluslararası Hemsball Federasyonu, Hemsball ailesinin tüm fertlerinin verdiği mücadele neticesinde kurulmuş oldu. Yıllardır verilen emekler ve alınan bu netice sevindirici. 10 yıldır bu ailenin içinde olmaktan dolayı gurur duyuyorum.
Türkler tarih boyunca yerinde duramayan bir millet. Yüzyıllardır at sırtında kıtalara hükmeden atalarımızın yaptığı gibi biz de aynı kararlılıkla Türk’ün adını dünyaya yazdırma misyonumuzu sürdürüyoruz. Hemsball da bu gerçekliklerden biri. En büyük spor organizasyonu olarak atfettiğimiz olimpiyatlarda yerli ve spor branşı yok. Hemsball ailesi olarak bu anlayışı tersine çevirerek olimpiyat hedefiyle yola çıktık. Ulusal ve uluslararası düzenleyeceğimiz organizasyon ve projelerle bugün olmasa da gelecekte mutlaka bunu başaracağız. Olimpiyatlarda bir Türk sporu olarak Hemsball’un adını tarihe yazdıracağız.
Hiçbir şey imkansız değil. Türk milletinin kodlarında zaten bu gerçeklik var. Yeter ki inanalım. Yerli otomobil, yerli SİHA’lar ve diğer yerli teknolojilerle birlikte spor endüstrisinde de Hemsball ile bu misyonumuzu genişletebiliriz. Bu ülkenin güzel insanları her şeyi hakkediyor. Hep birlikte el ele milli sporumuzun adını dünyaya yazalım.
Esen Kalın!

Burak ÖZTÜRK
Uluslararası Hemsball Federasyonu
Yönetici