Her ne kadar iç çamaşırları ile saklanan bir bölge olsa da genital organlardaki bazı bozukluklar insanları estetik ve fonksiyonel olarak olumsuz etkilemektedir. Bu bölge ile alakalı problemler bırakın doktorla paylaşmayı insanların kendilerini bile çok zor inandırdıkları sıkıntılardır. Ancak günümüz estetik cerrahisinin sunmuş olduğu çözümler insanların yüzünü güldürmeyi başarmaktadır. Bayanlarda genital organların dış dudaklarında pörsüme ve dolgunluğunda azalma, iç dudak boyutlarında asimetri ve boyutlarında artış, doğumlar sonrası vajende genişleme karşımıza en çok çıkan problemlerdir.

Kadınların çok sayıda doğum yapmış olmasından dolayı vajinanın yapısal olarak elastikiyetini kaybetmesi sonucunda genital estetik uygulanmaktadır. Doğumsal olarak vajina yapısındaki fiziksel anormallikler genital estetik ile restore edilmektedir. Vulvadaki yapısal deformasyonlar özellikle dış dudakların büyük olması halinde, estetik operasyon uygulanmaktadır. Zorlu doğumlarda vajinanın uğradığı deformasyon ya da vajinaya yapılan kesi nedeni ile cinsel ilişki bozukluklarının giderilmesi amacı ile vajina estetiği uygulanabilmektedir.

Bayanlarda en sık olarak karşılaşılan problem iç dudak boyutlarındaki asimetriler ve aşırı büyümedir. Bu bölgeden uygun şekillerde dokular çıkartılarak iç dudak boyutları eşitlenebilir veya küçültülebilir. Dış dudaklarda pörsümeler ve yumuşak dokuda azalma için yağ enjeksiyonları uygulanmakta, kilo ve yaşla aşırı yağlanmış dudaklara ise liposuction yapılabilmektedir. Doğumlar sonrası genişleyen vajina, basit bir doku çıkarma işlemi ile daraltılabilmektedir. Bu işleme vajinoplasti denmektedir. Genital bölgenin kimyasal peeling ile renginin açılması yapılan diğer bir işlemdir.

Genital bölge estetik ameliyatları ameliyathanede ve çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Bazı durumlarda spinal anetezi veya lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Ameliyatlar ağrılı olmayıp, oluşan ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir niteliktedir.

Hastalar aldıkları anestezi türüne göre ya bir gece kalır ya da aynı gün taburcu edilirler. 2 gün sonra banyo yapabilirler. Ameliyat sonrası bölge hijyeni çok önemli olduğundan vajinoplasti ve labiaplasti operasyonu sonrası özeli solüsyonlarla yıkama önerilir. Cinsel ilişkiye 3 hafta sonra izin verilir. 3. haftadan sonra koşma harici sporlara izin verilir. 6. haftadan sonra tüm aktiviteler serbesttir.

Obez Hastalarda Liposuction Önerilmiyor, Çünkü... Obez Hastalarda Liposuction Önerilmiyor, Çünkü...

Op. Dr. Onur SAKA Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Editör: TE Bilisim