Dünya Sağlık Örgütü'nün kanser hakkında yaptığı araştırma adeta can sıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın yaptığı ortak araştırmaya göre kanser vakalarının sayısının hızla arttığı ve dünyada endişeye uyandırdığı ortaya çıkıyor. 

Peki bu konuda ne yapılabilir. Her şeyden önce erken teşhis hayat kurtarız. En azından tüm uzmanların görüşü bu yönde. Bunun yanında taramalar ve yerinde tedavi uygulamaları da çok önemli. Türkiye'de İl Sağlık Müdürlüklükleri bünyesinde kanser taramaları ve farkındalık etkinlikleri artmaya başladı. Bunlar önemli elbette ancak vaka sayıları arttığına göre gerek kuruluşlar gerekse vatandaşlar daha fazla olaya odaklanmalı. 

Sigarayı bırakmayı düşünmeyenler için ölümcül tabloyu açıkladı Sigarayı bırakmayı düşünmeyenler için ölümcül tabloyu açıkladı

AĞIZ KANSERİNDE ERKEN TANI AĞIZ KANSERİNDE ERKEN TANI

Edinilen bilgiye göre Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Deniz Yamaç, kanserin insan vücudunda nasıl yayılım gösterdiğini ortaya koyuyor. İnsan vücudundaki organ veyahut dokularda hücrelerin büyümesi ve kontrolden çıkarak çoğalmasıyla kanser etkisini göstermektedir. Yamaç'a göre hastalık yayılmadan uygulanan tedaviler işe yarıyor. Bireyin de vücudundaki değişiklikleri fark ettiği an doktora iletmesinin gerektiğini bildiren Yamaç özellikle 40 yaş üzeri kadınların meme ve jinekolojik kontrollerini yaptırması gerektiğini belirtti. Uzman doktor ayrıca 50 yaşını aşan erkeklerin de prostat kontrollerini yaptırmasının mühim olduğunu kaydetti.

Editör: Denizli Güncel Sağlık