Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Merkezefendi, Buldan, Honaz ilçelerinden gelen katılımcılara ve Merkezefendi İlçe Sağlık müdürlüğü bünyesinde çalışan personele olmak üzere toplam 105 kişiye Akciğer kanseri, risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında eğitim verildi.

Bahar havası sınav motivasyonunu düşürmesin Bahar havası sınav motivasyonunu düşürmesin

Sigara Bırakma Poliklinikleri de Anlatıldı

Akciğer kanseri hakkında bilgi sahibi olan ve farkındalık kazanan katılımcılara bunun  yanın Sigara Bırakma Poliklinikleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) raporuna göre akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında en sık ölüme neden olan kanser türüdür ve tüm dünyada her yıl yaklaşık 1,6 milyon ölüme neden olmaktadır.

Kanser Hastalarına Öneriler Kanser Hastalarına Öneriler

Risk Erkeklerde 20 Kat Daha Fazla

Edinilen bilgiye göre akciğer kanseri vakalarının %80'inin sigara kaynaklı olduğu belirtilmiştir. Amerikan Kanser Derneği'nin araştırması vahim tabloyu tüm çıplaklığı ile açıklanıyor. Bir milyonu aşkın birey üzerinde yapılan araştırmada, erkeklerde bu riskin arttığı görülüyor. Akciğer kanseri riskinin erkeklerde 20 kat daha fazla olduğu belirtilirken en sık ölüme neden ola bu illete karşın tedbirlerin alınması ve insanların bilinçlenmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Editör: Denizli Güncel Sağlık