Sevgili Öğrenciler;

Küçük molalar motivasyonumuzu artıran küçük bir detaydır. Zihnimizi dinlendirmek ve kaldığımız yerden devam edebilmek için bu molaya ihtiyacımız vardır. Ara tatil dönemi de bunlardan biridir. Bu süreçte hem zihinsel hem de bedensel olarak dinlenmeye zaman ayırmak önemlidir. Sevdiğiniz filmleri izleyebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz, herhangi bir dili öğrenebilirsiniz, aile ve akrabalarınızla sosyalleşebilirsiniz…

Peki bu süreci başka nasıl değerlendirebilirim dediğinizi duyuyor gibiyim.

Evet bu noktada da en önemlisi rutin değişikliğine gitmek olacaktır. Bir haftalık ara tatil için kendinize bir çalışma programı yapmalısınız. Çalışma programını nasıl hazırlamanız gerektiği konusuna gelirsek; aktivitelere ayıracağınız süre ile çalışacağınız derslerin süresini dengede tutmanız gerekir. Çalışma programınıza öncelikle eksik olduğunuz konuları belirleyerek başlamanız gerekmektedir.  Bu eksikliklerin giderilmesi oldukça önemlidir. Çalışma programında konu tekrarlarına ve soru çözüm saatlerine de yer vermelisiniz. Ve mutlaka her gün paragraf ve problem çözümüyle güne başlamalısınız. Dönem içerisinde yaptığınız denemeleri tekrar gözden geçirmelisiniz.

Unutmamalısın ki bu sürecin verimli bir şekilde geçirilmesi aynı zamanda motivasyonunuzu da artıracaktır. Motivasyonu artıran en temel noktanın ihtiyaçlarımızdan geçtiğini unutmamak gerekir. Önce ihtiyacımızı  belirlemeli ve yola bu şekilde devam etmeliyiz. Bu küçük molada hepinize iyi tatiller diliyorum..