Yaşadığımız bu büyük felaketi hepimiz en derinden hissediyoruz. Bu felaketi anlatmaya kelimeler yetersiz kalacaktır. Ve elbette içimizi derinden yakan yüzyılın felaketi unutulmayacaktır. Enkaz altında yardım eli bekleyen yüzlerce binlerce kişi...

Peki yaşama tekrar bir mucize ile bağlananlar? Saatlerce enkazın altında kalan insanların yaşadığı hisleri hissetmek belki de en acısı da buydu. Bu deprem psikolojisinin üstesinden hep birlikte geleceğiz.

Denizli Deprem Tarihi Denizli Deprem Tarihi

Deprem psikolojisi; kişinin kendini en çaresiz hissettiği aşırı korkma o anda duygularını kontrol edememe ve paniğe kapılma halidir. Şiddetli depremler insanların aniden şoka girmesini sağlar. Ve çaresiz insan bu şoku sürekli yaşıyormuşçasına hafızasında tekrarlar. Deprem psikolojisinden etkilenen kişiler de deprem sonrası uyku problemleri yeme bozuklukları gibi belirtiler kendini gösterir. Bu tepkiler zaman içerisinde değişecektir. Belki de bizleri daha bilinçli ve deprem anını daha iyi kontrol edebilen bireyler haline getirecektir.

Deprem psikolojisini atlatmak sabır ve zaman gerektiren bir süreçtir. Bireyler bu süreci yakın çevresi veya bir danışman sayesinde atlatabilecektir. Ancak unutulmamalıdır ki kişiler kendi çabaları ile bu durumun üstesinden gelebilirler. Bizler depremzedelerimiz için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bizler birlikte güçlüyüz.

Bu yüzyılın felaketi olan deprem de yaşamlarını kaybedenlere rahmet , yaralılara şifalar dilerim...