Merhaba sevgili dostlar Bugün Denizli Güncel Sağlıktaki ilk yazım. Hayırlı olmasını dileyerek yazıma başlamak istiyorum,

Bu yazımda termal kameraların ve Termal sistemlerin etkisinden bahsetmek istedim. Yıllarca kamera ve görsel teknolojiler üzerinde ar-ge ve yatırımlarım oldu. Görsel analiz cihazları, hareketli cisimleri tanımlama ve Termal ısı yakalayıp kayıtlama sistemleri üzerine araştımalar yapmıştım.

Ülkemizce bu acı deprem olayından itibaren gördük ki termal ısı ölçer kameraların ve bu nitelikteki kitlerin ne kadar hayati bir önem arz ettiği açıkça ortaya dökülmüştür.

Nedir bu termal kameralar? Klasik kameralar gibi görselleri yakalayan, ancak bunu ısı farkları ile filtrelenmiş şekilde ekrana yansıtan bizlere ısı kaynağını ve derecesine göre görüntüler veren kameralardır. Askeri ve sivil alanda çok farklı yerlerde ısıya duyarlı görüntüleri çekebilme imkanı sağlamıştır.

Pandemi döneminde sıkça karşılaştığımız termal kameralar AVM , Hastane ve kurumlarda Ateşi olan ile olmayan insanları yürürken tespit etti ve kayıt altına aldı. En son hayatımıza bu şekilde karşılaştık.

Depremin ilk günü şoku ve organize olma durumlarının ülkece sınandığımız ortamda 2. Veya 3. Günü termal kameralar ile yıkıntı ve enkazlarda canlı varlığını insan ısısının ölçümü sayesinde özel kitlerle enkazdan içerilere yönlendirme sonucu bir çok insana ulaşıldı tespit edildi.

Nice hayatlar kurtarıldı bu deprem sonrasında, gönüllerimizi nispeten de olsa rahatlatmış oldu. Her ne kadar büyük bir alanda yıkım ve gecikmeler yaşanmışsa da zor süreç tüm ülkece birlikte tek yürek olduk. Sistemlerin Sivil toplum ve arama kurtarma ekiplerinin envarterine kesinlikle girmesi gerekmekte ve bu cihazları kullanabilen personellerin her an hazır olması gerektiğini düşünmekteyim.

Gördük ki  yeterince yoğun bir şekilde başlanmış olsaydı bu sistemlerle ile kurtarılan hayat sayısının kat ve kat fazla olacağı kesindir. İleride yaşanması beklenen İstanbul veya İzmir depremleri için Termal kamera cihazları ve uzman ekiplerinin hazır olması varsa da sayısının artırılması önemlidir.

Deprem unutulmamalı ve hayatımızın gerçeği olduğunu kimsenin aklından çıkarmaması gerektiğini hatırlatır ve yazıma son verirken herkesin duyarlı ve bilinçli olması gerektiğini belirtmek isterim.