Değerli okuyucularım. Yeni yılda ilk yazımızı sizlere sunmaktan onur duyduğumu belirterek, 2024 yılının sevgi, hoşgörü, mutluluk dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.  Bu yazımda sizlere yapay zekadan bahsedeceğim.

Yapay zekanın geleceğin parçası olmasını halen kabul edemeyen insanlar ile yaşamaktayken, gelişmesinin ve ilerleyişinin farkında olan bir hayli insan da var. Güncel hayatımıza yön verecek olan yapay zeka sizce faydalı mı yoksa zararlı mı?

Buna fikir üretmek zor olsada her akım, fikir ve teknolojik gelişimde olduğu gibi kötüye kullanılmadığı takdirde hayatımızın bir parçası olmaya başlamıştır.

Siri Artık Yapay Zeka Desteği Alacak Makale: Siri Artık Yapay Zeka Desteği Alacak

Örneğin telefonda sizin alışkanlığınıza göre günlük öneri sunan, bana bir program yap dediğinde bile kişinin günlük müsaitlik durumuna göre randevu ve günlük program ayarlayabilen telefon uygulamaları artık kaçınılmaz.

Evet Otonom araçlar kendi kendine hareket eden nesnelerde halen büyük yol ilerlenmişse de net bir gerçekliğe ulaşmış değilsek bile, insan beşer şaşar mantığı ile otomatikleşmiş işlerimizi ve gündelik bazı konuları artık yapay zekaya emanet edebiliriz.

Şimdiden bile grafikçilerin yerini almaya başlayan yapay zeka uygulamaları, artık bir grafikçi hassasiyetinde kesme yerleştirme kompozisyon kurmakta görsel bir sunum üretmekte ve bunu sadece internetten topladığı bilgilerle dakikalar içinde yapmaktadır.

PAÜ'de yapılan araştırma telefon bağımlılarını üzecek PAÜ'de yapılan araştırma telefon bağımlılarını üzecek

Günlük bir araştırmanızı bile mantıklı cümlelerle toparlayacağınız konuları sormakta size uygun yazı tarzı ile saniyeler içinde cevaplar vererek yazınızı toparlayabiliyor.

Şimdilik iki örnekte de hatalar yapmakta fakat yakın bir gelecekte çok üstün bir yol almakta olacak, ayrıca insan zamanında verimli boş zaman kalmasına sebep olacaktır. Tüm bu değerlendirmeler ışığında siz ne düşünüyorsunuz.