Malum elektrikli otomobillerde ülkemizde pazara girmesiyle bir hayli hızlı giriş yapmış olmaktayız. Tüm elektrikli araçlarda maximum menzil, uzun şarj süreleri ve yanma tehlikeleri gibi sorunların gölgesinde bir türlü içimize sindiremediğimiz elektrikli otomobil piyasası ne desek de her geçen sene Pazar katlanarak büyüyor.

Lidyum ion piller kullanılan klasik elektrikli araçlar, Lidyum ion döngüsünün plazma veya sıvı barındırması , sızıntı ,ısınma ve patlamaya meillidirler. Ayrıca araçların ana maliyet kaleminde belli süreler sonrası yenilenmesi söz konusu olmasıyla maliyet artışları masraf büyümesi de söz konusu oluyor. Tüm bunlarda halen insanların kabullenmelerinde zorluklar yaratmaktadır.

Apple Kullanıcılarının Canını Sıkabilir Makale: Apple Kullanıcılarının Canını Sıkabilir

Tam da bu durumların gölgesinde Elektrikli otomobil piyasasında geride kalması ile eleştrilen Toyota şirketinin ceo su bu pazarda gelecek niteliğinde bir Katı hal pilleri üzerindeki tanıtımını 2024 yılında yapacağını açıklaması ile dikkatleri üzerine çekti. Katı hal pilleri lidyum ion pillerin aksine ısınma problemi azalıyor, patlama riskleri düşüyor, hatta sızıntı olayını bitirmektedir.

Siri Artık Yapay Zeka Desteği Alacak Makale: Siri Artık Yapay Zeka Desteği Alacak

Bu piller sayesinde şarj süreleri 10 dakikaya inmesi ve Tek şarj da 1200 km menzile ulaşılacağı öngörülmektedir. Bu projenin ürününü 2024 yılında sunacak olan firma artık elektrikli araçlara geçiş noktasında piyasanın hızla değişeceğini bize göstermektedir.  Yeni ve farklı konularda gelişmeler dahilinde tekrar yeni yazımızla görüşmek dileği ile.