Geçmişten günümüze birçok değişim yaşanıyor en önemli değişimi yaratan süreçlerden biri de pandemi dönemi olmuştu. Ziyaretler, sarılmalar, öpmeler, yasaklar, kısıtlamalar korku yaratmıştı insanlarda. Bu dönemde çocuklar sosyalleşmekte sorun yaşadılar ve onlar için normalleşen bu durumdan çıkmak elbette kolay değil. Gelenekleri, kültürel değerleri aktarmak önemli bunu yaparken çocukları, ergenlik döneminde ki gençleri anlayarak, örnek davranışlarla, zorlamadan yapmak gerekiyor. Aksi halde çatışmalar ve kültürel değerlerini reddetmeleri ile daha farklı durumlarla karşı karşıya kalırız.

Değişime Direnmek İhmal ve İstismara Zemin Hazırlar Makale: Değişime Direnmek İhmal ve İstismara Zemin Hazırlar

Ebeveynlerin en çok dikkat etmesi gereken durum çocuklarına karşı tutarlı olmaları. Mahremiyet eğitimi verirken, bedeninin özel bölgeleri, mahrem yerleri, rahatsız edici dokunuşlar, kimsenin zorla öpmemesi, yabancılarla konuşmamak vb. birçok bilgilendirme yapıyoruz, uyarıyoruz çocuklarımızı. Tüm bunlara rağmen hala devam eden duymadığımız daha ne kadar taciz olayı var ve çoğunluğu da yabancı değil hep yakın çevrelerinden kişiler. Bayramlarda bazen hiç tanımadıkları akrabaları ile konuşmaya zorlanmaları, teyzenin, amcanın vb. öpsene elini, öpüversin amca bir şey olmaz diye tutarsız bir tavır sergilemek hem ebeveyne olan güveni hem de kültürel değerlerimize olan tepkilerinin zeminini hazırlar.

Bayramda değişen beslenme düzenine dikkat! Bayramda değişen beslenme düzenine dikkat!

Bayram öncesi yardımlaşmanın önemini anlatmak, yardımları yaparken bunun içine çocuğumuzu dahil etmek gerekir. Sağ elin verdiğini sol el görmesin ama ebeveynin yaptığı örnek davranışların hepsini çocuk görsün, şahit olsun, dahil olsun. Bayram sabahı erken kalkmak, bayramlık kıyafetler giymek, bayramlaşmak, ziyaretler yapmak rutinleri sürdürelim fakat çocuklarımızı bu ziyaretlerde başkalarına ayıp olmasın diye ebeveyni tutarsız duruma düşürecek, çocuğun güvenini ve güvenliğini sarsacak zorlamalarda bulunmayalım. Geçmişte normal olan, şu an çocuklarımız için normal olmayabilir.

Hz. Ali’ nin şu sözünü hatırlayalım; ‘Çocuklarınızı bulunduğunuz zamana göre değil, onların yaşayacakları devre göre yetiştirin.’

Çocuk Ergen Aile Danışmanı

Burcu VAYVADA