İhmal edilen durumlar uzun süre görmezden gelinirse istismara dönüşür. Bu hangi durum olursa olsun değişmez.

Tedaviyi ihmal edersen oluşacak semptomlar hem çevreye hem de kişinin kendisine zarar vermeye başlar. Bile isteye yapılan ihmaller birer istismar olur. Özellikle çocuklarımız söz konusuysa.

Elbette ki her ebeveyn çocuğu için en iyisinin olmasını istiyor ve bunu en doğal yöntemlerle yapmak istiyor. Doğallıktan yana olayım derken çağın getirdiği yeni çözümleri çok katı bir şekilde reddettiği ölçüde dengeden çıkıyor malesef ve dengede olmayan hiçbir şey fayda sağlamıyor.

Sürekli değişen dünyaya değişmeyen katı inançlarla ve fikirlerle bakılamaz, bunlarla yaşanamaz. Değişim istek değil gerekliliktir. Sağlıkta ve eğitimde çağa göre dengeli bir şekilde teknolojiden, tıptaki gelişmelerden faydalanmalı ve çocuklarımızı yaşayacakları çağa hazırlamalıyız.

Çocuklarımızı teknolojiden uzak tutamayız, tutmamalıyız da. Çocuklarımızın gelişimini destekleyecek,onları içinde bulunduğu çağa, yaşantıya ayak uyduracak,kontrollü şekilde  vermeliyiz elbette.

Çocuklarımızın sağlığı konusunda da aynı şekilde... ilaçları ve tedaviyi reddederek tedavisi olan ya da onları  daha iyi duruma getirebilecek  olan  ve günümüzde yaygın görülen birtakım rahatsızlıkların giderilmesi çok önemli.  Çocukları eskiden böyle birşey yoktu diye ihmale sürüklememeli.

Yıllarını vererek emek harcayan doktorlarımıza güvenmelisiniz. Elbette içinize sinmesi için birkaç farklı doktordan görüş alabilirsiniz. Fakat kesinlikle herşeyi doğal yöntemlerle çözerim, eskiden böyle şeyler mi vardı diye ihmal etmemelisiniz.

Çocuk-Ergen Aile Danışmanı

Burcu VAYVADA