Kahvaltı sofranızda bu besine de yer verin. Hem unutkanlığı öndüyor hem de zekayı demir gibi yapıyor. Yararlarını anlattığımızda kahvaltılığınızın vazgeçilmezi olmaya aday gösterilebilir. O besinin adı tahin. Bu lezzetli gıda susam ezilerek  yapılıyor, üstelik Omega-3 bakımından çok zengin. Pekmezle de çok iyi gider. Ancak diyabetliler için pekmezli tavsiye edilmez.

Suya limon katmak zayıflatır mı? Suya limon katmak zayıflatır mı?

Günümüzün en önemli sorunlarından biri unutkanlık

Tahin adeta vitamin deposudur, kahvaltıya da çok yakışır. Zeka gelişimi için birebir. Çağımızın en önemli sorunlarından biri olarak unutkanlık gösteriliyor. Unutkanlığın bir numaralı düşmanı adeta Omega-3 fabrikası tahini beslenme uzmanları öneriyor. Sağlığınız açısından da pekmezsiz tüketilirse daha iyi olur. Öyle olursa diyabetliler de kahvaltıda tüketebilir glutatyon deposu bu mucizevi besini.

İşte tahinin yararları

Glutensiz Diyet Trend mi Tedavi Yöntemi mi? Glutensiz Diyet Trend mi Tedavi Yöntemi mi?

Şifa kaynağı tahin potasyum demir, fosfor, kalsiyum, selenyum bakımından iyi durumdadır. Ayrıca omega-3 ve selenyum da içerir ve vücuttaki demir eksikliğini azaltır. Bunun yanında kan şekerini de azaltır ve diyabet hastaları için önerilir. Bol miktarda glutatyon bulundurur. Tahin doymamış yağ asitleri bakımından da zengindir, yağlar kalp sağlığına da faydalıdır. Kötü kolesterol düzeyini indirerek kalp damar hastalığı ihtimalini de azaltır. Tahin enerji deposu olduğu kadar tokluk hissi de veriyor. Kemik sağlığına da iyi gelir. Bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını destekler, antioksidan içerir, hücreleri korur. Zengin E vitamini barındırdığı için de cilt sağlığı açısından iyidir.

Kaynak: aksam.com

Editör: Denizli Güncel Sağlık