Son yıllarda yaşadığımız ağır tecrübelerle birlikte görüldü ki Türkiye bir afet ülkesi. Bu afetlerden az zararla çıkmak için devletin tüm kurumları seferber oldu. Yerel Sağlık Çalışma Grubu da onlardan biri. 

Olası afet ve acil durumlara karşı, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında il düzeyinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde yetkili ve sorumlu olan ve ana çözüm ortağı olarak Yerel Düzey Sağlık Çalışma Grubu faaliyetlerine devam ediyor. 

Denizli Deprem Tarihi Denizli Deprem Tarihi

Denizli Sağlık Müdürlüğü ise operasyon Planının hazırlayıcısı ve uygulayıcısı konumunda. Plan kapsamında hazırlanan senaryo doğrultusunda 2023 yılı içerisinde 1 kez masabaşı ve 1 kez saha tatbikatı planlandı, masabaşı tatbikatı 07 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirildi, tatbikatların ikinci aşaması olan Fonksiyonel (saha) tatbikatı aynı senaryoya göre 16 Kasım 2023 tarihinde Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Eğitim Alanında yapıldı. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü'nün  iç paydaşları olarak bilinen, UMKE ve Ambulans Ekiplerinin yanı sıra İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Ekipleri ve destek çözüm ortağı olan kurum ve kuruluşların katılımcılarıyla yapıldı.

Termal Kamera Hayat Kurtarır Makale: Termal Kamera Hayat Kurtarır

Deprem ve İnsan Makale: Deprem ve İnsan

Denizlide AKUT Operasyon Merkezi Açıldı Denizlide AKUT Operasyon Merkezi Açıldı

Tatbikatta; afet sırasında (deprem) yapılacak hazırlık, müdahale, alternatif yöntemler, kurumlar arası koordinasyon ve işbirliği vb. konuların yer aldığı senaryoya göre gerçekleştirilen tatbikat, görev alan ekiplerden oluşan toplam 93 personelin katılımı ile başarıyla tamamlandı.