Yaşlılık ile birlikte bi...


Yaşlılık ile birlikte birçok sağlık sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle sağlıklı, mutlu bir yaşlılık dönemi geçirebilmek için yaşlıların kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte yaşlılar özellikle bazı olumsuz alışkanlıklara karşı önceden fiziksel aktivite gibi bazı tedbirler almalıdırlar (Soygüden, Cerit, 2015). Bu tedbirler özellikle uzman kontrolü altında gerçekleşir ise amacına ulaşabilir.
Bu sebeple en son yayımlamış olduğumuz ‘’Yaşlılarda fiziksel aktiviteye neden gereksinim vardır?’’ yazımıza ek olarak; bugün ki köşe yazımız için İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden akademisyen aynı zamanda başarılı bir hekim olan Dr. Öğr. üyesi Figen Çiloğlu’na yaşlılarda yapılması gereken egzersizlerin neler olduğunu sordum.

[ilgili-haber=576]

Yaşlılarda yapılması gereken egzersizlerin nelerdir?
Dr. Öğr. üyesi Figen Çiloğlu; 
Yaşlıların egzersiz yapmasının sorun yaratabileceği hakkındaki düşünceler doğru değildir. Hatta hemen hemen herkes her yaşta ve sağlık koşulunda bir tür fiziksel aktiviteye katılabilir. Sadece yapabilecekleri konusunda doktorundan onay alması önemlidir. Yapılan bilimsel araştırmalar dayanıklılık, güç-kuvvet, denge ve esneklik olmak üzere dört tür egzersizin faydalı olduğunu göstermiştir. Tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme ve dans gibi dayanıklılık egzersizleri kalp dolaşım sisteminizin ve akciğerlerinizin sağlığını iyileştirmede yardımcı olur. Ağırlık kaldırmak ve direnç bantları gibi kuvvet egzersizleri kaslarınızı güçlü tutar. Tek ayak üstünde durmak gibi denge egzersizleri düşmeyi önlemede yarımcı olur. Sandalye veya duvardan destek alarak yapılan esneklik egzersizleri veya yoga hareketleri düşmeyle ilgili sakatlık olasılıkları azaltır.
Ne tür egzersiz yaparsanız yapın mutlaka o egzersize ve hava koşullarına göre giyinmeniz, ayrıca doğru spor ayakkabısı seçmeniz önem teşkil eder. Ek olarak egzersiz esnasında az miktarlarda su tüketmeye devam etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.
Arş. Görevlisi Sevim Akşit: Sağlıklı yaş alırken hareketli olmanız dileğiyle…
Arş. Gör. Sevim AKŞİT
T.C. İstanbul Rumeli Üniversitesi
Spor Bilimleri Fakültesi
Engelliler İçin Egzersiz ve Spor Bölümü